Jak vybírat medomet

.... aneb na co si dávat při výběru medometů pozor

 

Tyto postřehy jsou směřovány hlavně začínajícím včelařům, kteří si chtějí pořídit nové vybavení a nemají ještě žádné zkušenosti s vytáčením medu.

Uvedená fakta jsem shromáždil z vlastních postřehů a ze zkušeností včelařů, kteří, než si u nás medomety pořídili, měli tyto dotazy směřující k bodům viz. níže.

1. Výrobce

Nejčastější dotaz od včelařů je, zda-li není medomet z Polska. Z počátku mi to připadalo úsměvné, ale když se vás na to ptá každý třetí včelař, tak už to o něčem svědčí. Bohužel polské medomety mají u nás špatnou pověst. Druhé místo zaujímají čínské medomety. Osobní zkušenost s nimi nemáme, ale zřejmě se na trhu objevují.

My prodáváme medomety jen od srbského výrobce NISALA. Důvod je jednoduchý. Kvalita těchto medometů je taková, že nemám strach z případných reklamací, do kterých se nechce namočit žádný prodejce. Za 250 ks prodaných medometů jsme nezaznamenali žádnou reklamaci ani stížnost.

2. Ruční pohon - plastové prvky v pohonu

Kámen úrazu levných medometů. Plasty jsou geniální vynález, ovšem stejně jako kovy také plasty podléhají tzv. fotokorozi - působením UV záření materiál degraduje (křehne). Tento proces je pozvolný a jak už to tak bývá, projeví se až po uplynutí záruční doby. Kdo se dívá kolem sebe, ví, o čem je řeč.

  • plastová klika
  • plastový držák kliky
  • plastový domeček

 

3. Plastový kohout

viz. bod 2. Řešení plastovým (hliníkovým) kohoutem je nešťastné v upevnění pomocí matice, která způsobí, že kohout nedosahuje až po dno a med z medometu nevyteče všechen. 

4. Řídké síto koše

Některé medomety mívají "ošizený" koš s hodně řídkým sítem. To má za následek, že se dílo vlivem odstředivé síly zakousne nebo ho zcela zničí. Naopak příliš husté síto také není optimální, protože do něj nezapadnou mezerníky a rámek se v medometu opírá o mezerník a ne celou plochou.

5. Ruční pohon bez volnoběžky

Medomet bez volnoběžky patří dle mého názoru do minulosti. Ale kdo by si chtěl nechat "nafackovat" klikou od medometu, doporučuji :-)

8. Plexisklo

Levnější typy medometů jsou dodávány bez plexiskla. Má to ovšem několik nevýhod:

1. Vytáčení medu Vám mohou znepříjemňovat slídící včely a otevřeným medometem jim přímo říkáte, aby vletěly dovnitř. Kdo vytáčel med, ví o čem je řeč.

2. Během roku se na medometu objeví vrstva prachu. Pokud je medomet opatřen plexisklem, otřete jen plexi a medomet nemusíte před vytáčením umývat. 

7. Konstrukce (nohy + uchycení bubnu)

Tento bod nepovažuji za zásadní, ale každá natřená konstrukce se jednoho dne odře a koroze je na světě. Voda se na tyto odhalená místa dostane minimálně při vymývání medometu. Možnost uchycení medometu do podlahy považuji za nutnou.